Pasowanie na uczniów VIII LO Zofia Mikos, IB MKA,    11 października 2023

 21 września 2023 roku odbyło się pasowanie na uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniowie klas pierwszych razem z ich wychowawcami uważnie słuchali i brali udział w uroczystości zorganizowanej przez klasę III C.

 Pasowanie rozpoczęło się powitaniem dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów. Następnie wprowadzono sztandar szkoły. Uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy oraz hymn szkoły. Można było zauważyć duży progres w znajomości rytmu i tekstu w porównaniu do uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Pani wicedyrektor Anna Bronz-Wójcik wygłosiła przemowę. Następnie dyrekcja symbolicznie pasowała na uczniów VIII LO przewodniczących klas pierwszych. Wówczas doszło do ślubowania, w którym wszyscy pierwszoklasiści złożyli przysięgę lojalności, wierności i szacunku wobec tej placówki.

 Po oficjalnej części uroczystości nastąpiła część artystyczna przygotowana przez klasę III C i Pana prof. Artura Kubiaka. Sara Rachmańczuk pięknie zagrała na fortepianie utwór pod tytułem ,,River falls in you". Następnie wyświetlono film krótkometrażowy ,,Niezbędnik pierwszoklasisty" przygotowany m.in. przez uczniów klasy III C. Materiał przypominał  uczniom w prześmiewczy sposób o codziennych problemach, np. wiecznie zamkniętych drzwiach wejściowych lub wchodzeniu na czwarte piętro po niekończących się schodach. Całość czytała słynna Krystyna Czubówna.

 Na końcu uroczystości wychowawcy przekazali swoim uczniom znaczki ósemki, które teraz każdy z nas może nosić z dumą. Następnie dyrekcja, nauczyciele i pierwszacy wyszli z auli.

Zofia Mikos, IB MKA